شنبه, 06 خرداد 1396

تبلیغات

گشت تحقیقاتی دریایی در سواحل دریای خزر آغاز شد فرستادن به ایمیل

مدیر زمین شناسی دربایی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: گشت تحقیاتی دریایی با هدف شناسایی پتانسیل های معدنی در سواحل شمالی کشور آغاز شد.

مهندس ناصر سعدالدین روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: تهیه نقشه های پایه از بستر دریای خزر نیز از دیگر اهداف این گشت تحقیقاتی است.
وی اظهار داشت: این گشت تحقیقاتی به مدت 18 روز فعالیت شبانه روزی بر روی دریای خزر ادامه دارد و دراین مدت 124 نمونه از نهشته های سطحی دریا و 16 عدد مغزه با طول 100 تا 180سانت متر برداشت می شود.

به گفته وی نمونه برداری از مناطق ساحلی در عمق صفر تا 40 متر و رودخانه ها به همراه برداشت نمونه آب از دریای خزر نیز از دیگر پروژه های در دست اقدام گروه است.
سعدالدین با بیان اینکه این گشت دریایی در ناحیه ای با وسعت 50 هزار کیلومتر مربع در عمق حدود 860 متری انجام می شود اظهار داشت:نمونه ها با استفاده از دستگاه نمونه گیری سطحی و مغزه گیر وزنی مورد نمونه برداری قرار می گیرند.
وی گفت: از این اطلاعات می توان برای تهیه اطلس نقشه های زمین شناسی ، پتانسیل های معدنی ، آلودگی های زیست محیطی ، ویژگی های بستر دریا، تعیین آب و هوای قدیمی ، نوسانات سطح آب دریا و پیش بینی تغییرات زمین شناسی بستر دریای خزر در محدوده آب های ساحلی ایران استفاده کرد.
به گفته وی این گشت دریایی با استفاده از شناور تحقیقاتی متعلق به پژوهشکده اکولوژی دریای خزر انجام می شود.
مدیر زمین شناسی دریایی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشت: همچنین از این اطلاعات می توان برای شناخت وضعیت آب و هوای گذشته ، تغییرات سطح آب دریا و دیگر رویدادهای مهم زمین شناسی و تهیه نقشه هایی با موضوعات ویژگی های رسوب شناسی و ژئوشیمی رسوبی آب دریای خزر بهره برد.

منبع خبر: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران-ایرنا

 

فهرست اصلی

نرم افزار ، كتاب

ما 42 مهمان آنلاین داریم

كلیپ های ویدیویی


Powerd by Okhdar.net

Copyright 2007 © kip.ir All Rights Reserved